Yangın Söndürme Ekipmanları

Bu sektörde iş yapan herkesin yangın ekipmanları nelerdir diye düşünüldüğünde aklına gelen ilk şeyler; bina içi yangın dolapları, bina dışı yangın dolapları, dekoratif yangın dolapları, köpüklü yangın dolapları, yangın malzeme dolabı, yangın söndürme makaraları, yangın söndürme tüpleri, yangın vanası, yangın hidrantları, yangın söndürme hortumları, mobil söndürme cihazları, modüler su depoları, yangın pompaları, yangın kapıları, fosforlu dubalar, vanalar, rekorlar ve yangın merdivenleridir. Bunların yanı sıra yangın malzeme dolaplarının içerisinde bulundurulan kask, eldiven, kıyafet, gözlük vb. araç-gereçler de yardımcı ekipmanlar olarak ekiplerin işlerine yaramaktadır.

Yangın dolapları çeşitli ekipmanların bulundurulduğu sağlam ve dayanıklı koruma üniteleridir. Bina içinde duvara montajlı veya bina dışında yere sabitlenmiş olarak bulunan bu yangın ekipmanları bir hayli gereklidir.

Yangın söndürme tüpleri bağımsız olarak yangın köşelerinde olabildiği gibi yangın dolaplarında da bulundurulabilmektedir. Otomatik yangın söndürme mekanizmalarında ise sistem içine adapte edilerek, yangına müdahale etmesine olanak sağlanmaktadır.

Yangın söndürme makaraları, hortumların sarılı olduğu mekanizmalardır. Portatif olarak da bulunan yangın makaraları hareketli yapıları ile yangına yaklaştırılabilmekte ve aktif bir şekilde söndürme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Yangın ekipmanlarından bir diğeri ise yangın vanalarıdır. Kolay kapatılıp açılabilme özelliği ile en çok kullanılan vana türü küresel vanalardır. İtfaiye araçlarının en yakın hidrantlardan su doldurma kolaylığının yanı sıra binalara yakın yerlerde bulunması özelliği ile yangına tazyikli bir şekilde müdahale şansı olan yangın hidrantları da faydası tartışılmaz ekipmanlardandır.

Yangına dayanıklı kauçuk mamül hortumlar da yangın ekipmanlarının en iyilerdendir. Mobil köpük tankları yine portatif yapıları sayesinde, yangın kıyafetleri de personelin güvenliğini sağlaması münasebetiyle ekipmanlar içerisinde sayılmaktadır. Can kaybı yaşanmasın diye yangın solunum cihazları kullanılmakta, binaların içinden kolay tahliyeyi sağlaması için, yönetmeliklerdeki standartlara uygun şekilde monte edilen kapılar ve yangın merdivenleri kullanılmaktadır.