Email Adresimiz info@aygunesyangin.com
Telefon Numaramız +90 536 388 02 34
Çalışma Saatleri Ptesi - Ctesi. : 09:00 - 19:00

Yangın Söndürme Dolapları Elazığ

Yangın Dolapları Firması Elazığ

Yangın Söndürme Dolapları Elazığ

Yangın Söndürme Dolapları Elazığ

Yangın Söndürme Dolapları özellikle bina yapılırken tasarım içerisine dahil edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Yangın dolaplarını kısaca bir yangın tesisatı olarak tanımlayabiliriz. Bununla birlikte içerisinde yangın söndürme esnasında kullanılması gereken tüm ekipmanları da barındırmaktadır.

Genellikle olası bir yangın durumunda ilk olarak yangın söndürme cihazları kullanılmaktadır. Ancak her zaman yangın söndürme tüpleri yangına müdahale edilebilmesi için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise yangına müdahale edilebilecek en yakın yerde bulunan yangın söndürme dolapları içerisindeki ekipmanlar ile yangına müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yangın Söndürme Dolapları

Yangın söndürme dolapları Elazığ bina içerisinde su alma hattına bağlı olarak en uygun konumdaki yere yerleştirilmektedir. Yangın dolaplarının belirli bir yönetmeliğe bağlı olarak üretilmiş ve konumlandırılmış olması gerekmektedir. İtfaiye su alma hattı üzerine konumlandırılması şart koşulan yangın dolaplarının aynı zamanda TS EN 671-1 belgeli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.

Sert kauçuk hortumlu yangın dolaplarının imalatı içerisinde de yine hortumların da TS EN 671-2 belgeli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Dolaplarında Yasal Zorunluluk

Yangın söndürme Firmaları Elazığ  dolaplarının bulunması gereken binaların yüksekliği ve büyüklüğü yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre 1000 metrekareden daha büyük iş yerleri ve depolar gibi alanlarda yangın dolabının bulunması mecburi olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 600 metrekareden daha büyük olan kapalı otopark veya benzeri alanlarda da yangın dolaplarının bulunması mecburi olarak belirlenmiştir.

Yaşam alanları için bu kural incelendiğinde is 60 metreyi geçen katlarda da yine yangın dolabı bulundurulması zorunlu olarak belirlenmiştir.

Yangın dolaplarının kesinlikle TS EN 671-1 ile TS EN 671-2 belgeli olarak üretilmiş olması gerekmektedir. Yangın dolaplarının aynı zamanda CE 1299 sertifikasına sahip olması da yine zorunluluk olarak belirlenmiştir.

Yangın söndürme dolapları hortum, kapak ve makara sisteminden oluşmaktadır. Yangın söndürme dolapları içerisinde bulunması zorunlu olan hortumların ise özel yapısı dahilinde yassı bir yapıya sahip olması ve açıkça belirtilmiştir.

Yangın söndürme dolapları duvara monte veya yere sabit küçük dolap şeklinde de üretilebilmektedir. Yangın söndürme dolaplarının farklı ebatlarda olmasının yanı sıra her zaman kullanıma hazır bir şekilde bulundurulması gerekmektedir. Sıva altı ve saç kapaklı yangın söndürme dolapları tüm alanlar için en çok tercih edilen dolap çeşitlerinden biridir. Alan için en uygun kapasiteyi ve verimliliği sunacak olan yangın söndürme dolapları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yangın Söndürme Firmaları Elazığ başlıklı makalemizde Cihaz Dolumu Elazığ, Elazığ ve Elazıp hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments are closed.